Search

wtorek, 3 czerwca 2014

„Bazy wiedzy" dla polskich odtwórców.

Jak już wcześniej wspominałam Chorągiew Śląska Konrada VII Białego, Interregnum a także mniejsze bractwa rycerskie jak Poczet Rycerski Ottona z Pilczy herbu Topór[1] kładą duży naciska na poprawność historyczną w odtwórstwie. Organizatorzy wielu imprez, np. inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, na którą zjeżdżają również odtwórcy z innych państw, starają się jak najwierniej przedstawić widzom realia, życie i bitwę ówczesnych czasów, aby zarówno odtwórcy jak i przyjezdni turyści mogli poczuć klimat XV wieku. Na oficjalnej stronie tej inscenizacji możemy przeczytać: [...] Co roku stawiamy sobie nowe cele mające za zadanie zbliżenie nas do jak najwierniejszego odtwarzania historii.[2]
           W Polsce jest to jeszcze dość trudne do osiągnięcia, gdyż ruch odtwórstwa historycznego narodził się tu stosunkowo niedawno (ekranizacja powieści H. Sienkiewicza Krzyżacy 1960 rok) w przeciwieństwie do na przykład Wielkiej Brytanii, gdzie królowała już eksperymentalna archeologia.
           Osoby należące do grup miłośników odtwórstwa historycznego czerpią swoją wiedzę z miniatur z ksiąg rękopiśmiennych, obrazów, nagrobków i wykopalisk archeologicznych z odtwarzanego przez nich okresu, w tym wypadku z końca XIV początku XV  wieku. Bardzo cenne dla odtwórców są księgi bogato zdobione w ikonografie takie jak Codex Manesse[3] lub Poemat na cześć króla Roberta Andegaweńskiego[4], które przedstawiają modę mężczyzn i kobiet z poszczególnych warstw społecznych tego okresu.
 
Codex Manesse
Źródło: https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhWpOFEs7hnUOy0RN4zJxkYqardPnXZOvG11FmRhg_D_sz1658GDGO595FJ91I8XT9kvnkjm0tkQ_xijC_d4Cw2TBJL8GR1kI-8VdymvF_eBGJyiwDZ8gPd6KxiT7mYsINPy4bjUkSuYMBj/s400/421px-Codex_Manesse_Von_Obernburg.jpg
Poemat na cześć króla Roberta Andegaweńskiego
Źródło: http://www.skriptorium.at/catalog/images/robert_g.jpg
            Ikonografie, obrazy, zdjęcia z wykopalisk archeologicznych i nagrobków kompletowane są przez rekonstruktorów i fanów średniowiecza, w bazach, na blogach i forach internetowych, gdzie prezentują efekty swojej pracy odtwórczej.

           Kolejne posty będą prezentowały ciekawe bazy internetowe i inne strony, których autorzy zgromadzili olbrzymi zbiór zdigitaliowanych, bogato zdobionych manuskryptów i pojedynczych miniatur ułożonych tematycznie, chronologicznie lub alfabetycznie względem autora.  



[1] http://poczet-pileckiego.team-forum.net/ [dostęp: 9.10.2012]
[2] http://www.grunwald1410.pl/index.php?art=2 [dostęp: 9.10.2012]
[3] Zwany również  Wielkim śpiewnikiem heidelberskim a w języku niemieckim Große Heidelberger Liederhandschrift.
[4] Das Lobgedicht auf König Robert von Anjou, Austriacka Biblioteka Narodowa, Wiedeń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz